Lokale helden in duurzaamheid!
De gemeente Meierijstad heeft kort geleden 5 duurzame helden op haar website ‘in het zonnetje gezet’. Hiervan willen wij als Energieke Regio Ondernemend Meierijstad nog twee helden extra uitlichten. Deze twee helden zijn genomineerd door de samenwerkingspartners van Energieke Regio.
Jan Vogels uit Erp, geboren en getogen.
Sinds 1986 varkenshouder op het oude bedrijf van zijn ouders in het buitengebied van Erp.
Doelstelling: Een voorbeeld stellen aan burgers en andere agrariërs door hen te inspireren en positief te informeren hoe de varkenssector ook kan verduurzamen.
Wat: Als grootschalige varkenshouder en erkend leerbedrijf bij het agrarisch onderwijs op meerdere manieren betrokken bij de sector en bij de omgeving. Sinds 2016 druk bezig me het verduurzamen van het bedrijf op alle mogelijke manier. Zo hebben de stallen nu een uitgebreid warmteterugwinning-systeem waardoor het gas gebruik met 70% is afgenomen. Ook beschikken alle stallen sinds kort over maar liefst 1140 zonnepanelen. Hierbij voldoet dhr. Vogels volledig aan zijn eigen stroomgebruik en levert hij nog 40% van zijn opgewekte stroom aan het net. Het volgende plan is een warmtepomp aansluiten en daarna is deze grootschalige varkenshouderij volledig energieneutraal. Naast energie is dhr. Vogels ook bezig met de directe omgeving. Zijn bedrijf bestrijdt actief de uitstoot van CO2, stikstof en ammoniak met een moderne luchtwasser installatie, om zo het buitengebied van Erp minder te belasten met zijn bedrijf.
Toekomst: Volledig energieneutraal worden door het aansluiten van een warmtepomp en misschien ooit CO2-neutraal. Uiteraard ondertussen verder als inspirator van andere veehouders, stageplaats voor een nieuwe generatie boeren en als informatiebron voor andere burgers.
Kernzin: Inspiratie en positieve informatie voor boer, burger en buitenlui over de mogelijkheden tot verduurzamen in de agrarische sector.
Rob van Kaathoven uit Sint-Oedenrode. Geboren en getogen als een van de zonen van afvalverwerker Van Kaathoven.
In 2005 zelf in het bedrijf gestapt en met het bedrijf in 2014 het roer omgegooid. Nu als ‘ontwikkelaar van morgen’ actief met het bedrijfsleven en onderwijs.
Doelstelling: Samen met anderen in het bedrijfsleven en onderwijs een bijdrage leveren aan een betere wereld, zowel zakelijk als maatschappelijk.
Wat: Het afvalbedrijf van Kaathoven was vroeger al bezig met innovatie en duurzaamheid, bijvoorbeeld met gescheiden afvalinzameling in de jaren 80. Later bijgedragen aan het concept ‘Cradle to cradle’ en de verspillingsfabriek. Rob van Kaathoven is op het bedrijf opgegroeid en na wat omzwervingen sinds 2005 weer actief bij het familiebedrijf. In 2014 ging het roer helemaal om en is hij en anderen zich gaan richten op innovatie en het maken van impact op het gebied van circulaire economie en verduurzaming, zowel zakelijk als maatschappelijk. Dit gebeurt onder de naam Neovito. Hiervoor laat van Kaathoven zich inspireren door de Globals Goals, die nu de basis van het werk vormen. Door nadrukkelijk het bedrijfsleven en onderwijs bij elkaar te brengen in experimenten ontstaat creativiteit en mogelijkheden om het ook echt in de praktijk te brengen. De jeugd heeft de toekomst, ook voor het bedrijfsleven. Naast het werk voor Neovito is Rob sinds kort docent op Avans Hogeschool.
Toekomst: Verder met het opleiden en inspireren van de ontwikkelaars van morgen door onderwijs, contact met het bedrijfsleven en experimenten. Samen een impact maken richting het halen van de Global Goals in Sint-Oedenrode en de rest van Nederland in 2030.
Kernzin: Ik sta iedere ochtend op om te kijken hoe ik de wereld van morgen beter en mooier kan maken. Alleen kun je niks, samen ontwikkelen we voor morgen.
Heeft u na het lezen van de verhalen van deze twee helden interesse gekregen om te gaan verduurzamen en wilt u hier meer over weten? Neem dan contact op met de regio-coördinator van Energieke Regio Ondernemend Meierijstad, Stefanie Claessens via energiekeregio@pom.nl